Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 marca 2018 r.
20:40

Rozdano Angelusy Lubelskie po raz 13. Kto dostał statuetkę? [zdjęcia]

Najważniejszą Nagrodę Angelusa Lubelskiego za dzieło życia otrzymał ks. Andrzej Szostek, filozof, etyk, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1998-2004.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Galerii Malarstwa Muzeum Lubelskiego wręczono w niedzielę 18 marca statuetki Angelusów Lubelskich. Angelusa służby publicznej otrzymał o. Bogdan Augustyniak, Angelusa kultury medialnej Aleksandra Jędryszka. Teresa Czechowska otrzymała Angelusa Miłosierdzia, Angelusa animacji życia kulturalnego otrzymał Waldemar Michalski. Angelusa dobroczynności otrzymał Wikpol Sp. z o.o., Zbigniew Kotyłło dostał Angelusa artystycznego.

Po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Andrzeja A. Widelskiego - otrzymali ją Ewa i Jarosław Koziara.

Do 13 edycji zgłoszono 25 kandydatów w 7 kategoriach. - Chcemy oddać głos tym, których wyróżnia wrażliwość sumień, piękno poświęcenia, kreatywność, mądrość wyborów oraz niezniszczalna wola życia, więcej niż tylko z myślą o sobie i swoich najbliższych - mówi Grażyna Rumik, sekretarz kapituły Ngrody Angelus Lubelski.

Historia wyjątkowej nagrody sięga 2004 roku, kiedy Jerzy Jacek Bojarski, ks. Ryszard Winiarski, ówczesny Duszpasterz Środowisk Twórczych i Andrzej A. Widelski opracowali koncepcję Nagrody Angelus Lubelski, która służy „promocji ludzi i postaw, które są zarazem znakiem sprzeciwu i nadziei. Otrzymują ją ludzie, którzy żyją dla innych. Niosą pomoc i radość słabszym. Swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka.”

10 edycję prestiżowego konkursu poprowadził malarz Andrzej Antoni Widelski. Statuetka Angelusa, wyobrażająca anielskiego posłańca przyznawano za pasję i spełnienie życiowych powołań. Nagła choroba przerwała misję Widelskiego, który przed śmiercią w 2017 roku zadecydował, że jego następcą i przewodniczącym kapituły przyznającej trzynasty raz Angelusy Lubelskie będzie redaktor Grzegorz Józefczuk. Widelski zainicjował powstanie Stowarzyszenie Działań Twórczych Angelus, na jego czele stoi dziś Milena Widelska Cichawa, córka malarza. Wolą Widelskiego było także, żeby uczestnicy gali zawsze spotykali się na lampce wina w restauracji Hades Szeroka.

O lubelskiej nagrodzie zrobiło się głośno w 2007 roku, kiedy Angelusa za całokształt działalności otrzymał kardynał Paul Joseph Jean Poupard, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury oraz przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Dialogu Międzyreligijnego. - Uroczystość wręczenia odbyła się w kazimierskiej farze, laudację w języku francuskim wygłosiła Elżbieta Cwalina. Kilka dni po wręczeniu o nagrodzie dla kardynała napisały największe włoskie dzienniki - wspomina Józefczuk.

Pierwsze gale odbywały się w restauracji Hades, w podziemiach dzisiejszego Centrum Kultury. Kolejne w Ośrodku Brama Grodzka, ostatnie w Muzeum Lubelskim. Galom towarzyszyły aukcje charytatywne. Na jedną z nich ktoś podarował ogromny, błękitny kapelusz damski. Jak się okazało był to kapelusz Hanki Bielickiej.

W ciągu 12 ostatnich edycji statuetki Angelusa Lubelskiego dostały 83 osoby. Jaki jest dzisiejszy, trzynasty Angelus Lubelski? - Ważny. Najważniejsze może jest to, że od samego początku oprócz osób znanych statuetki anielskie otrzymują ci nieznani, którzy anonimowo i bez rozgłosu pomagają innym - mówi Grzegorz Józefczuk, przewodniczący kapituły.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty